AG PEN
      DİLATASYON METOD adından anlaşılacağı gibi bir metod'dur. Dünyada henüz PVC pencerelerin binalara montajı kuralları için belirlenmiş bir standard bulunmamaktadır. Standardın bulunmaması sebebiyle ortaya çıkan ihtiyacı, pencere imalatında kullanılan PVC profilleri üreten firmalar, sonuçları üzerinde bilimsel çalışmalara ihtiyaç duymadan en kolay şekilde binadaki pencere boşluğunu dolduran usulleri "PENCERE MONTAJ KAİDELERİ" olarak belirlemişler ve pencere üreticilerine uygulatmışlardır. Bu şekilde bilimden ve araştırmalardan uzak montaj şekli Yapı Malzemelerinde aranan TEMEL GEREKLER in hiçbir şartını sağlamadığı gibi tüketiciyi sürekli ve kalıcı şekilde mağdur etmektedir.

Paranızı pencereden dışarı atarmısınız? Elbette Hayır. Öyleyse neden her yıl enerjimizin ve paramızın yalıtımsız pencerelerden kaçıp gitmesine göz yumuyoruz. Şimdi biraz enerji üzerinde düşünerek içinde bulunduğumuz durumu anlamaya çalışalım.

Dünyadaki enerji kaynakları sınırsız değildir. Bir insan günlük yaşantısı içinde enerjiye nasıl ihtiyaç duyuyorsa Ülkelerde kendi kaynakları yetmediği zaman dışarıdan enerji almak zorunda kalır. Ve biz Türkiye olarak tükettiğimiz enerjinin yarısını başka ülkelerden almak zorunda kalıyoruz. Pencerelerin montajına dikkat edildiği zaman ne kadar büyük bir enerji tasarrufu yapılabileceğini biliyormuyuz.
İşte hesap;

Her yıl ısınmak için harcadığımız enerjinin yarısı boşa gidiyor. Ve bunun en önemli sebeplerinden biri yeterli yalıtımı olmayan cam ve pencerelerdir. Düşününki ülkemizde tüketilen yakıtın % 40'ı binalarda kullanılıyor. Bunun ¼' ü pencerelerden uçup gidiyor. Birde cam ve çerçevelerden kaçan ısıyı tam verimli kullandığımızı düşünün . Şimdi durup ve kendinize şunu sorun :
  • Ben evimde üşürken dışarıdaki havayı ısıtmaya daha ne kadar devam edeceğim?
  • Bu kadar bol enerji tüketecek kadar zenginmiyiz?
  • Bu kadar enerjinin bir bölümünü tutarsak ne olur?
Aslında enerji tüketimine dikkat eden ülkeler en gelişmiş ülkelerdir. Öyleyse paramızı pencerelerden savurmaya bir son verelim. İşte size birkaç örnek : Montajında Dilatasyon uygulanmış yalıtımlı pencerenin ısı tasarrufu % 70. Şimdide her yıl ısınma harcamalarınızı hesaba katın. Sonuç nedir ? Bunu bir düşünün.


DİLATASYON ANİMASYONUNU İZLEMEK İÇİN  TIKLAYINIZ.

Animasyonu Göremiyorsanız Macromedia Flash Plug-in'i Yükleyiniz
 

 
HABERLER HAFTANIN YAZISI
ÜRÜN GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI TASLAĞI

Genel Gerekçe... Detaylar


MİMAR ve MÜHENDİSLER DİKKAT!

Mimar ve Mühendislerimiz lütfen FORUM köşemizdeki DUYURU bölümümüzü ziyaret ediniz. ... Detaylar


Yargıtay Ayıplı Malların, Satıcıya İadesi Hakkında Ne Diyor?

4077 s. Tüketicin Korunması Hakkında Kanun'un "Ayıplı Mal ve Hizmetler" başlığ... Detaylar


WEB Sitemiz Yayına Girmeye Hazırlanıyor..

Web sitemiz yakında yayına tüm içeriğiyle birlikte geçecektir. Sitemiz bilgile... Detaylar


PENCERELERDE ISI KAYBI

Bir binada pencerelerden kaçan ısı miktarı  bir  binadaki toplam ısı kaybının % <... Detaylar